Under sin livstid tog Gustaf Dalén inte mindre än 99 patent. Hans energi och vilja var okuvliga och han fortsatte sitt arbete även efter en svår olycka som gjorde honom blind. Gustaf Dalén uppfann ett revolutionerande system för fyrbelysning och skapade företaget AGA. 1912 tilldelades han Nobelpriset i fysik. Hör guiden från Gustaf Daléns museet berätta om Gustafs Daléns liv.
Max antal 20 personer.
Vi hörs per telefon!
Vet du om att du kan prenumerera på olika områden av vår hemsida. Det innebär att när vi lägger ut en aktivitet, nyhet eller något i pressrummet så får du ett mejl med en kort beskrivning om t ex aktiviteten och en länk till hemsidan där du kan läsa mer och anmäla dig, om du tycker att det låter intressant.
Alla är välkomna att vara medlemmar hos oss! Som medlem kan du påverka vårt arbete. Du får också delta på alla våra aktiviteter.